Plener na Zdrowiu
Jak co roku jesienią młodzież Liceum Plastycznego wyruszyła w plener. W Łodzi można znaleźć wiele malowniczych miejsc, m.in. Park im. Poniatowskiego, Park Źródliska, okolice Manufaktury, piękne fabrykanckie pałace i wille.
Dla uczniów klasy IIIb, IIa i Ib PLSP p. Piotr Izydorczyk wybrał polanę przed muszlą koncertową w Parku im. Józefa Piłsudskiego – w tzw. Parku na Zdrowiu. To miejsce pozwala na szkicowanie i malowanie drzew, a także architektury. Muszla koncertowa, chociaż bardzo zniszczona, pięknie wygląda na tle otaczających ją drzew. Tutaj plener nie może się nie udać, chyba że pogoda spłata figla. Każdego dnia padały pytania o to, co zrobimy, kiedy będzie padać, ponieważ prognozy nie były najlepsze. Odpowiadałam, że jak już zacznie padać, to będziemy się martwić. I nie padało! Nie trzeba było korzystać z planów awaryjnych.
Dzień pleneru spędziliśmy także w Klubie Nauczyciela, który mieści się w zabytkowej willi Kindermannów przy ulicy Piotrkowskiej. To była pierwsza wizyta uczniów naszej szkoły w tym miejscu. Zostaliśmy przyjęci bardzo serdecznie. Mogliśmy swobodnie poruszać się po wszystkich pomieszczeniach klubu. Jedna z dziewcząt zadomowiła się nawet w gabinecie pani Dyrektor i obie umilały sobie pracę rozmową.
Zdecydowanie to był bardzo przyjemny i owocny tydzień, pomimo chłodu panującego na dworze. Najdzielniejsi byli uczniowie klasy Ib PLSP. Tylko jedna osoba przeziębiła się na tyle mocno, że od połowy tygodnia musiała zostać w domu. Pozostali dali radę wszelkim wirusom.
Opiekunami artystycznymi grupy byli p. Żaneta Widera-Kondraciuk i p. Piotr Izydorczyk. Opiekę nad młodzieżą sprawowały również p. Justyna Baińska, p. Ewa Morawska, p. Danuta Michałowska-Wasiak, p. Elżbieta Kacprzak, p. Emilia Niedziałek oraz p. Bartosz Janiak.
Ewa Morawska
* * *
Plener w stylu eklektycznym
Uczniowie klas Ic PLSP oraz IVa LP mieli okazję poznać historię budynku przy ul. Kościuszki 14. Właśnie w tym miejscu znajdowała się dawna siedziba Rosyjskiego Banku Państwa (1886), która od 1945 roku należy do NBP. Autorem projektu architektonicznego był Dawid Lande, który słynął z tego, że tworzył w duchu secesji. I właśnie w wystroju wnętrz można się doszukiwać elementów typowych dla tego stylu. Młodzi artyści z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych starali się uchwycić piękno pomieszczeń banku, skupiając się na jego secesyjnych detalach.
Przedmiotem ich malarskich i rysunkowych zainteresowań był także Park Helenów, który swoją nazwę zawdzięcza żonom Ludwika i Zenona Anstadtów. Jego realizatorem była berlińska firma ogrodnicza L. Späth. W parku na rzece Łódce zbudowano dwa stawy. Zaprojektowano ponadto muszlę koncertową, aleje wysadzane drzewami, zwierzyniec i obiekty sportowe. Dziś Park Helenowski zmienił swoje oblicze. Chociaż nie jest tak imponujący jak w XIX wieku, dalej jednak stanowi ciekawe miejsce na mapie Łodzi.
Podobnie Nieborów i Arkadia. Uczniowie Łódzkiego Plastyka odwiedzili barokowy ogród i pałac należący niegdyś do Radziwiłłów. Spacerowali również w Ogrodzie Romantycznym Heleny Radziwiłłowej (Arkadii), który w przeciwieństwie do tego w Nieborowie, utrzymany został w stylu angielskim. Wszystkie te obiekty stały się tematem prac, które będzie można oglądać na wystawie poplenerowej.
Opiekunami artystycznymi uczniów byli p. Anna Czekay oraz p. Tomasz Ciechanowski, którzy służyli pomocą oraz wskazówkami plastycznymi. Nad klasami czuwały także p. Magdalena Modrzejewska, p. Jolanta Mastalerz, p. Karolina Zaorska i p. Maria Cielecka. Nauczyciele dbali o bezpieczeństwo uczniów w czasie pleneru.
Karolina Zaorska
* * *
Jesienny stacjonarny plener malarski w Parku Źródliska
Park Źródliska oraz Muzeum Kinematografii gościły na jesiennym plenerze uczniów klas: 1b, 2b, 2c, 3a i 4b. Bogactwo przyrody oraz architektury umożliwiły wykonanie ciekawych prac, zaś nad korektą czuwali opiekunowie artystyczni: p. Halina Chrapowicka-Ołubek, p. Anna Lechmann i p. Jolanta Mastalerz.
Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania pracownikom Palmiarni, restauracji Tubajka oraz Muzeum Kinematografii za ciepłe przyjęcie i gościnność, dzięki którym pracowaliśmy w pozytywnej, twórczej atmosferze.
Uczestnicy pleneru wraz z opiekunami: p. Aleksandrą Kępczyńską, p.Małgorzatą Urbaniak i p. Karoliną Wijatą.
* * *
Malbork, Jastrzębia Góra, Gdańsk, Toruń