• Strona główna
  • Wydarzenia
  • Wystawa podyplomowa uczniów Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi Akademickie Centrum Designu w Łodzi

Wystawa podyplomowa uczniów Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi Akademickie Centrum Designu w Łodzi

W dniach od 27 do 29 kwietnia 2022 roku Akademickie Centrum Designu zaprezentowało nowatorskie projekty młodych artystów – tegorocznych absolwentów Łódzkiego Plastyka. Prace te zostały wykonane na egzamin dyplomowy wieńczący edukację w liceum plastycznym, po zdaniu którego absolwent uzyskuje tytuł zawodowy: plastyk.

Tegoroczne dyplomy powstały w ramach specjalności: formy użytkowe – wzornictwo, specjalizacja – projektowanie wyrobów artystycznych (prowadzący: mgr Tomasz Ciechanowski, mgr Jacek Vogel), projektowanie ubioru (prowadząca mgr Aleksandra Hetich), fotografia i film, specjalizacja – realizacje intermedialne (prowadzący: mgr Tomasz Ciechanowski), techniki graficzne, specjalizacja – projektowanie graficzne (prowadzące: mgr Anna Czekay, mgr Jolanta Mastalerz, mgr Żaneta Widera-Kondraciuk).

W każdej specjalności młodzi projektanci wykazali się niezwykłą kreatywnością, autentycznością wizji i myśleniem ekologicznym. Szczególnie zwraca uwagę zdolność łączenia nowoczesności z tradycją. W ramach projektowania wyrobów artystycznych wyróżnia się tendencja upcyclingu – dobrze rokuje, że młode pokolenie designerów jest uwrażliwione na zagadnienia ekologiczne i skupia się na tak aktualnym problemie. W tym kontekście warto podać jako przykład pracę Urszuli Zając (kosze wyplatane z używanych torebek foliowych – techniką splotu nawiązujące do dawnych, średniowiecznych tradycji).

Uczniowie Liceum Plastycznego w bardzo umiejętny sposób łączą pasje i wiedzę historyczną z własną działalnością twórczą. Jest tak w przypadku Marii Możdżeń, absolwentki działającej w grupie rekonstrukcji historycznych, która wskrzesza wczesnośredniowieczne techniki tkackie (samodzielnie pozyskuje wełnę i len, przędzie nici na kołowrotku, tka na krosnach, farbuje tkaniny barwnikami pozyskiwanymi z roślin i szyje stroje z epoki średniowiecza). Drugi bardzo ciekawy przykład nawiązania do tradycji to cykl grafik Pauli Gontarek ukazujący motywy roślinne w technice suchej igły.

Wysoki poziom prezentują także inne projekty graficzne wykonywane w programach komputerowych (bardzo dydaktyczny pomysł Marii Stasińskiej na grę planszową rozgrywającą się na wzgórzu Montmartre w kręgu malarzy impresjonistów). Z projektów ubioru warto wskazać intrygujące stroje „surrealistyczne” Macieja Wnuka i Pauliny Gotlib.

To tylko niektóre z szerokiego wachlarza propozycji prac tegorocznych absolwentów Łódzkiego Plastyka. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wystawy (wykonanych podczas sesji fotograficznej zorganizowanej przez ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi) i odkrywania nowych talentów najmłodszego pokolenia projektantów.

 

Agnieszka Sowińska

zdjęcia: Mariola Góral

praca dyplomowa Aleksandry Maciejewskiej
praca dyplomowa Aleksandry Grad
praca dyplomowa Amelii Duszyńskiej, rzeźby z plasteliny
praca dyplomowa Amelii Duszyńskiej
praca dyplomowa Emilii Kubik
praca dyplomowa Marii Możdżeń, rekonstrukcja stroju średniowiecznego
praca dyplomowa Marii Stasińskiej
praca dyplomowa Marii Stasińskiej
praca dyplomowa Martyny Bit
praca dyplomowa Weroniki Konwerskiej
praca dyplomowa Urszuli Zając, zestaw użytkowy ze sznurków foliowych
praca dyplomowa Natalii Indraszczyk, stół z lampą
praca dyplomowa Martyny Bit
praca dyplomowa Martyny Bit, zestaw siedzisk
praca dyplomowa Roksany Pajor – kołyska, technika makramy
prace dyplomowe, strój czerwony i niebieski N. Śrubas, fioletowo-czarny J. Witasiak, czarny W. Pietrzak, beżowo-biały P. Gotlib
praca dyplomowa Weroniki Konwerskiej
praca dyplomowa Dominika Grzelaka
praca dyplomowa Kingi Antczak
praca dyplomowa Łukasza Kaliny
praca dyplomowa Macieja Wnuk, stroje surrealistyczne
praca dyplomowa Justyny Danieluk
praca dyplomowa Matyldy Banasiak
praca dyplomowa Aleksandr Królikowskiej
praca dyplomowa Wiktorii Pietrzak