W dniach od 27 do 29 kwietnia 2022 roku Akademickie Centrum Designu zaprezentowało nowatorskie projekty młodych artystów – tegorocznych absolwentów Łódzkiego Plastyka. Prace te zostały wykonane na egzamin dyplomowy wieńczący edukację w liceum plastycznym, po zdaniu którego absolwent uzyskuje tytuł zawodowy: plastyk.
Tegoroczne dyplomy powstały w ramach specjalności: formy użytkowe – wzornictwo, specjalizacja – projektowanie wyrobów artystycznych (prowadzący: mgr Tomasz Ciechanowski, mgr Jacek Vogel), projektowanie ubioru (prowadząca mgr Aleksandra Hetich), fotografia i film, specjalizacja – realizacje intermedialne (prowadzący: mgr Tomasz Ciechanowski), techniki graficzne, specjalizacja – projektowanie graficzne (prowadzące: mgr Anna Czekay, mgr Jolanta Mastalerz, mgr Żaneta Widera-Kondraciuk).
W każdej specjalności młodzi projektanci wykazali się niezwykłą kreatywnością, autentycznością wizji i myśleniem ekologicznym. Szczególnie zwraca uwagę zdolność łączenia nowoczesności z tradycją. W ramach projektowania wyrobów artystycznych wyróżnia się tendencja upcyclingu – dobrze rokuje, że młode pokolenie designerów jest uwrażliwione na zagadnienia ekologiczne i skupia się na tak aktualnym problemie. W tym kontekście warto podać jako przykład pracę Urszuli Zając (kosze wyplatane z używanych torebek foliowych – techniką splotu nawiązujące do dawnych, średniowiecznych tradycji).
Uczniowie Liceum Plastycznego w bardzo umiejętny sposób łączą pasje i wiedzę historyczną z własną działalnością twórczą. Jest tak w przypadku Marii Możdżeń, absolwentki działającej w grupie rekonstrukcji historycznych, która wskrzesza wczesnośredniowieczne techniki tkackie (samodzielnie pozyskuje wełnę i len, przędzie nici na kołowrotku, tka na krosnach, farbuje tkaniny barwnikami pozyskiwanymi z roślin i szyje stroje z epoki średniowiecza). Drugi bardzo ciekawy przykład nawiązania do tradycji to cykl grafik Pauli Gontarek ukazujący motywy roślinne w technice suchej igły.
Wysoki poziom prezentują także inne projekty graficzne wykonywane w programach komputerowych (bardzo dydaktyczny pomysł Marii Stasińskiej na grę planszową rozgrywającą się na wzgórzu Montmartre w kręgu malarzy impresjonistów). Z projektów ubioru warto wskazać intrygujące stroje „surrealistyczne” Macieja Wnuka i Pauliny Gotlib.
To tylko niektóre z szerokiego wachlarza propozycji prac tegorocznych absolwentów Łódzkiego Plastyka. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wystawy (wykonanych podczas sesji fotograficznej zorganizowanej przez ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi) i odkrywania nowych talentów najmłodszego pokolenia projektantów.
tekst: Agnieszka Sowińska
zdjęcia: Mariola Góral