Festiwal #pełniażycia!


W dniach 13-14 stycznia br. w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana odbył się Festiwal #pełniażycia! Była to pierwsza edycja imprezy, w której uczestniczyli uczniowie „Łódzkiego Plastyka”. Szkoła od kilku lat współpracuje z Fundacją „Dom w Łodzi”, która aktywnie działa na rzecz dzieci. Wspiera ona także osoby z niepełnosprawnością:
„Chcemy, by świat robił miejsce dla osób z niepełnosprawnościami… by inność przestała szokować, a temat niepełnosprawności przestał być tabu. Otaczają nas niezwykli ludzie, którzy pomimo schorzeń i fizycznych przeciwności robią wspaniałe rzeczy: malują, biegają, tańczą… i to właśnie chcemy pokazać” [Damian Szymański, koordynator wolontariatu Fundacji „Dom w Łodzi”].

Festiwal składał się z dwóch części. Pierwsza miała charakter warsztatowy, a druga – filmowy. W jej ramach odbyły się pokazy filmów: „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy oraz „Pełnia życia” Andego Serkisa.
Warsztaty plastyczne dla młodzieży poprowadziła Agnieszka Sapińska, malująca ustami artystka. Zostały one wzbogacone inspirującą dyskusją, którą moderowała Katarzyna Król, poruszająca się na wózku założycielka grupy „Sprawni – niepełnosprawni”.

Uczniowie odwiedzili Centrum Dialogu im. Marka Edelmana – 13 stycznia. Przez kilka godzin rozmawiali na temat niepełnosprawności, mierzyli się ze stereotypami na jej temat i wymieniali się spostrzeżeniami w zakresie trudności, z którymi borykają się osoby chore. Jednocześnie sami starali się pewne przeciwności pokonać.

Malując ustami, musieli wczuć się w sytuację osoby, która ze względu na niesprawne ręce, tworzy wyłącznie w ten sposób. Było to interesujące doświadczenie, które umocniło w uczniach empatię. Prowadzące warsztaty były zachwycone dojrzałością przemyśleń, inteligencją emocjonalną i wrażliwością społeczną uczniów „Łódzkiego Plastyka”.

W festiwalu udział wzięli:

  • cała klasa Ib PLSP,
  • Marcelina Perlańska i Kacper Żelazowski z kl. Ia PLSP,
  • Maria Gorący z kl. Ic PLSP,
  • Natalia Indraszczyk i Amelia Duszyńska z kl. IVa LP,
  • Natalia Draniak, Izabela Jackowska, Helena Miszczak i Aleksandra Królikowska z kl. IVc LP,
  • Amelia Sujecka i Laura Szyszka z kl. IIIb PLSP,
  • Małgorzata Piera z kl. IIIa LP.

Uczniowie swoimi refleksjami podzielili się także z mediami. Udzielili wywiadów dla TV Toya oraz Radia Eska. Grupą opiekowała się – p. Karolina Woszczyk oraz p. Aleksandra Hetich. Obie już wcześniej uczestniczyły w akcjach społecznych Fundacji „Dom w Łodzi”. Szkoła stara się bowiem promować ideę wolontariatu, która pozwala kształtować w uczniach postawę społeczną opartą na odpowiedzialności, akceptacji, tolerancji, wrażliwości i empatii.

 

 

Karolina Woszczyk